6-9 Aylık Bebekler İçin Günlük Beslenme Önerileri

Bebeğiniz için ek gıda dönemi başladı! 6. ayını dolduran bebeğinize; yavaş yavaş besinleri deneyerek anne sütü yanında ek gıda vermeye başlayabilirsiniz.

Bu dönemde ek gıdaya geçen bebeğin artık anne sütüne daha az ihtiyaç duyduğunu düşünüyor olabilirsiniz fakat aksine; bebekler hala anne sütünün içeriğindeki değerlere ihtiyaç duyar ve 1 yaşlarına kadar bebeğin ana besini anne sütüdür. Anne sütü ile beslenmenin mümkün olmadığı durumlarda doktorunuza danışmanızı öneririz.

Bebeğiniz ek gıdaları ısrarla dışarıya doğru itiyorsa ve yutmuyorsa henüz bu beslenme şekline hazır olmayabilir. O anda ısrar etmek yerine 1 hafta 10 gün sonra tekrar denemenizi öneririz. Bebekler ek gıdalara 7. aya kadar alışamayabilirler, bu çok normaldir. Bazen kaşık yerine parmağınızla beslemek de çözüm olabilir.

 • İlk 6 ayda bebeğinizin ana besin ihtiyacı anne sütüdür. Bebek besin ihtiyacının 5’te 4’ünü (3 ana öğünü ve bazı ara öğünleri) anne sütü ile karşılar.
 • Bu dönemde bebeğinize günde en fazla 2 ek gıda öğünü verebilirsiniz. Her bir öğünde vereceğiz ek gıda oranı, bir minik bebek kavanozu (1 çay bardağı) ölçüsünü geçmemelidir.
 • Yeni başladığınız ek gıdayı gündüz saatlerinde 3-4 gün deneyin, böylelikle alerjik veya sindirimle ilgili bir sorun olup olmadığını gözlemleyebilirsiniz.
 • Patlıcan ve bakla 2 yaşına kadar tüketilmemeli. Bal ise 1 yaşına kadar tüketilmemelidir.
 • Yemeklerinizde kesinlikle ek baharat, salça ve tuz kullanmamalısınız.
 • Bebeğinize ilk etapta; patates, havuç, kabak, bezelye, brokoli, balkabağı, enginar, elma, armut, şeftali, daha sonra da muz, portakal, mandalina verebilirsiniz.

7. ayda artık bebeğinizin ek besine alıştığını gördüğünüz için daha zengin bir menü oluşturabilirsiniz. Bu dönemde anne sütü hala ana öğündür.

 • Bebeğinize anne sütü vermeye devam etmelisiniz. Anne sütü yetmediğinde keçi ve inek sütüne yönlenmemelisiniz. Anne sütü yetmiyorsa doktorunuza danışmalısınız.
 • 7. Ayda bebeğinize, 6. ayda olduğu gibi, günde en fazla 2 bebek kavanozu kadar ek gıda vermelisiniz.
 • Bebeğiniz artık ev yapımı tarhana, yayla ve şehriye çorbası vermeye başlayabilirsiniz. Hazırladığınız çorbalara yağsız kıyma veya kuzu eti ilave edebilirsiniz.

8. ayda bebeğiniz artık muhtemelen ek gıda dönemine geçti ve ek besinlere oldukça alıştı. Fakat hala ana besin maddesi anne sütü. Bebeğiniz ek besinlere alışmış olsa da anne sütü hala ön planda olmalıdır. Günde en fazla 2 ek gıda öğününü öğün başına 1 minik bebek kavanozu (1 çay bardağı) miktarında vermeye devam edebilirsiniz.

 • Ona açken ve keyfi yerindeyken öğünlerini vermeye çalışın.
 • Bu dönemde bebeğinize artık mercimek çorbası vermeye başlayabilirsiniz. Fakat bal, patlıcan, tuz, salça, keçi-inek sütü ve alerjen içeriklere sahip meyveler bu dönemde de menünüzde bulunmamalı.

9. ayda bebeğiniz diş çıkarma döneminde olduğundan huzursuzluk yaşayabilir. Bu dönem itibariyle; ek besinde 2. döneme girdiniz!

Hala anne sütüne devam etmeli, ana öğününü hala anne sütü ile değerlendirmelisiniz.

 • Artık bebeğiniz ek gıdalara alışır ve birbirinden farklı lezzetleri alabilir.
 • Bu dönemde beslenme düzenini %50 anne sütü, %50 ek gıda şeklinde oluşturabilirsiniz.
 • Bebeğinizin gıda çeşidini arttırsanız da patlıcan, yumurta akı, bal, inek ve keçi sütünün yanında alerjen meyvelerden uzak durmalısınız.

Bebeğinizin beslenmesiyle ilgili tüm sorularınız için doktorunuza danışmanızı öneririz. Anne çocuk sağlığı hakkında diğer yazılarımız için bloğumuzu takip etmeye devam edin.