Cildinizi Besleyip Canlandıran Besinler

Cildinizi güzelleştirmeye, sağlıklı, pürüzsüz ve ışıl ışıl olmasına yardımcı olan besinlere gelin birlikte göz atalım…

Cildimizin sağlıklı, pürüzsüz ve parlak olması için cilt bakımı kadar tükettiğimiz besinlerin rolü oldukça yüksek. Sizde günlük olarak cildinize faydalı besinler tüketerek ve bol bol su içerek cilt sağlığınızı korumaya özen gösterebilir, ona hak ettiği vitamin ve mineral desteğini sunabilirsiniz.

Yağlı Balık

Somon, uskumru ve ringa balığı gibi yağlı balıklar, cilt sağlığı için mükemmel yiyecekler. Çünkü cilt sağlığını destekleyen omega-3 yağ asitleri yağlı balıklarda yeterince mevcut. Omega-3, cildin güçlü, esnek ve nemli kalmasına yardımcı olur. Aslında omega-3 eksikliği cildin kurumasına neden olabilir. Bu bileşen, cilt üzerinde kızarıklık ve sivilceye yol açabilecek iltihabı önler. Hatta cildinizi güneşin zararlı UV ışınlarına karşı korur.

Avokado

Pek lezzetli olmasının yanı sıra avokado, cilt sağlığı üzerinde harikalar yaratır. Genel vücut sağlığına da çeşitli faydalar sunması, avokadoyu daha da önemli bir meyve haline getirir. Düzenli avokado tüketmek, cildin esnek ve nemli kalmasını kolaylaştırır. Sağlıklı yağlarla yüklü olan bu özel meyve, iyi bir E vitamini kaynağı olarak da öne çıkar. Cildinizin daha güçlü, kaliteli ve sağlıklı olmasını desteklemek için avokadodan vazgeçmemelisiniz!

Ceviz

Tatlıların, salataların ve ara öğünlerin daha lezzetli olmasını sağlayan ceviz, sağlıklı yağ içerir. Cevizin yapısında barındırdığı önemli besin maddeleri, cilt sağlığı ve vücut sağlığını korur. Özellikli çinko maddesi cildinizi dış etkenlere karşı korumak için güçlü bir bariyer oluşturur. Bununla birlikte ceviz, yara iyileşmelerini kolaylaştırır, matlığı önler ve iltihaplanma ile iyi bir şekilde savaşır.

Patates

Beta karoten kaynağı olan patates, adeta doğal bir güneş kremi gibi etki bırakır. Patatesi rendeleyip cilt maskesi olarak kullandığınızda, cilt hücrelerini güneşin zararlı ışınlarına karşı korurken, güneş lekelerinin oluşumunu da önler. Patates tüketimi, cildin kuru ve kırışık olmasını engeller.

Brokoli

Cildinizin kalitesini artırmak ve daha güzel görünmek için brokoli tüketimine de önem vermelisiniz. Çünkü brokoli A vitamini ve C vitamini başta olmak üzere, cilt sağlığı için gerekli olan bütün bileşenlere sahip. Lutein içermesi, brokolinin cilt kuruluğuna ve kırışıklığa iyi geldiğinin en büyük kanıtı.

Domates

Cildiniz donuk ve cansız görünüyorsa, harika bir likopen ve C vitamini kaynağı olan domatesten faydalanabilirsiniz. Cilt sağlığını korumak için mükemmel bir besin olan domates, doğal kırışıklık önleyici özelliklere sahip.

Soya

Soya tüketimi, özellikle menopoz sonrası yaşanan cilt kuruluğunu önleyebilir ve kolajeni artırır. Bu da cildinizin daha pürüzsüz ve genç görünmesini sağlar. Soyanın yapısındaki önemli bileşenler, cilt kanserine yakalanma riskini de düşürür.

Bitter Çikolata

Çikolata yemek için bir neden arıyorsanız, bu olağanüstü yiyeceğin cilde faydalı olduğunu bilmelisiniz. İyi bir antioksidan kaynağı olan bitter çikolata, cilt hücrelerini yeniler, cildinizin daha parlak ve pürüzsüz görünmesine zemin hazırlar.

Cilt bakımı ile ilgili önerilerimizi bloğumuzdan takip edebilir, cildinize faydalı olan besinlerin en tazesini CarrefourSA marketlerinde bulabilirsiniz.