Hindistan Cevizi Yağının Faydaları

Cilt bakımından, sağlıklı beslenmeye pek çok alanda kendine yer bulan hindistan cevizi yağının faydalarını gelin hepbirlikte öğrenelim.

Günümüzde sağlık sorunlarında, cilt bakımında ve yemek hazırlığında doğal yağlardan sıkça faydalanılıyor. Sağlık sorunlarında başvurulan doğal çözümlerde doktor kontrolünde olmakta yarar var ancak beslenmede ve güzellikte pahalı markaların yanında doğal yağlar, ucuz yöntemler olmaları nedeniyle tercih ediliyor.

Son günlerde popülerliği artan, özellikte cilt ve saç bakımında birçok faydası kanıtlanmış olan hindistan cevizi yağı, sağlıkta ve beslenmede de kendini oldukça kanıtlamış durumda. Doymuş bir yağ olan hindistan cevizi yağı, bu özelliği nedeniyle kulağa kolesterol, kalp sağlığı ve obezite açısından tehdit edici görünse de içeriğinde %50 oranında laurik asit bulunması, kolesterol seviyesinin korunmasında ve kalp problemlerinin önlenmesinde etkili oluyor. Laurik asit olmasa, aynı şeyi söylemek mümkün olmayacaktı.

Hindistan Cevizi Yağının Yapısı

Hindistan cevizi yağı görünüş olarak diğer yağlara benzemiyor. Akışkan değil, aksine katı ve süt beyaz renkte, çabuk yumuşayan bir yağdır. Katı olması uygulama alanını sınırlayacağı düşünülse de gerçekte öyle değil, geniş bir kullanım alanı vardır. Buzdolabında saklanmaması gerekir.

Kek ve kurabiyelerdeki aroma

Aromalı bir besin olan hindistan cevizi kurutulduğunda toz galine getiriliyor ve mutfakta özellikle kurabiye ve pastalarda sık sık kullanılıyor. Bu aromasını koruyan hindistan cevizi yağı da aynı şekilde kek, kurabiye ve pastalarda kullanılabiliyor. Özellikle pasta ve kurabiye hamuruna 1 çay kaşığı kadar eklenen hindistan cevizi yağı, hoş bir aroma sağlar.

Sağlıklı beslenmede “hindistan cevizi yağı”

Yanan yağların kanserojen etkileri vardır. Hindistan cevizi yağı diğer yağlar gibi çabuk yanan bir yağ değil, daha dayanıklıdır. Bu nedenle kızartma yapmak istediğinizde az miktarda hindistan cevizi yağını eriterek sağlıklı kızartmalar yapabilirsiniz. Yağ yanmadığı için kanserojen etkisi de olmayacaktır.

Kilo vermede yardımcı

Hindistan cevizi yağı metabolizmayı dengeleyicidir ve az kalorilidir. Metabolizma hızını artırma özelliği fazla enerji yakılmasını sağlar ve kilonun kolay verilmesinde etkilidir. Özellikle kilo vermek isteyenlerin diyet programlarında mutlaka hindistan cevizi yağı bulunur. Diyet yemekleri hindistan cevizi yağı ile pişirilebilir. Salata soslarında hindistan cevizi yağı kullanılabilir.

Hindistan cevizi yağının hipertiroit gibi hızlı çalışan tiroit sistemlerinde dikkatli kullanılması gerekir. Hipertiroitte metabolizma hızlı çalıştığından bu hastaların hindistan cevizi yağı kullanımında doktor görüşü alması yararlı olur.

Hindistan cevizi yağının faydaları

Hindistan cevizi tüketen tropikal ülkelerde insanların daha sağlıklı olduğu gözlenmiştir. Kalp hastalıklarına karşı koruması, kolesterolde dengeleyici, bağışıklığı güçlendirici, virüslere karşı koruyucu olması sağlık açısından en önemli yararları arasında yer alıyor. Her sabah 1 tatlı kaşığı hindistan cevizi yağı yemek, kan şekerinin gün boyu dengede kalmasını sağlıyor. Bilinen en önemli yararları arasında şunlar yer alıyor:

 • Hindistan cevizi yağı karaciğerin yağlanmasını önler, karaciğeri korur.
 • Böbrek taşlarını çözer, böbrek ve safra kesesini hastalıklarını önler.
 • Hindistan cevizi yağı ile yapılan masajların rahatlatıcı etkisi vardır ve stresi azaltır.
 • Kan şekerini dengelemesi, diyabeti önlemede etkilidir.
 • Kemiklerin gelişiminde olumlu etkileri vardır.
 • Hindistan cevizi yağı ile diş macununu aynı anda kullanmak çürükleri durdurur ve dişlerin güçlenmesini sağlar.
 • Bir bardak suda seyreltilen hindistan cevizi yağı ile gargara yapmak ağız kokusunu ve ağızda bakteri oluşumunu önler.

İyi bir yara kremi

Hindistan cevizi yağının antibakteriyel özelliği vardır. Enfeksiyonlara karşı etkili olan bu yağ, kesik ve yaraları kaplayarak dışarıdaki virüslere karşı koruma sağlar ve iyileşme sürecini hızlandırır. Özellikle yara kremlerine karşı alerjisi olan kişilerde ve çocuklarda yaraya hindistan cevizi yağı sürülebilir. Rahatlatıcı özelliğiyle acıyı dindirir.

Enfeksiyonlardan koruma özelliği ile hindistan cevizi yağı grip, uçuk, kızamık ve hepatit virüslerine karşı kalkan görevi görür; boğaz ve idrar yolları enfeksiyonları ve ülserde virüsleri yok etmede yardımcıdır. Böcek ısırıklarında oluşan ağrıları dindirebilir.

Saç bakımında hindistan cevizi yağı

Saç bakımı sadece saç tellerindeki sorunlara karşı değil, saç sağlığının korunması için yapılabilir. Saçların parlak olması, kolay taranabilmesi, dalgaların belirginleşmesi hindistan cevizi yağı ile sağlanabilir. Saçın sağlıklı bir şekilde uzaması için hindistan cevizi yağı kullanılabilir.

 • 1 tatlı kaşığı kadar hindistan cevizi yağı ile ovalanan saç derisinde var olan kepek yok olur, kepeğe karşı koruma sağlanır.
 • Aynı miktarda hindistan cevizi yağı ile saç uçlarına bakım yapmak, saç kırıklarında onarıcıdır.
 • Aynı zamanda bit önleyicidir. Çocukların saç derisi hindistan cevizi yağı ile ovularak bitlere karşı önlem alınabilir.

Şampuan içine katılan 1 tatlı kaşığı hindistan cevizi yağı, tüm saçların beslenmesi ve kremlenmesi için pratik bir çözüm olabilir. Katı olan yağın şampuana karışabilmesi için, hindistan cevizi yağının ısıtılmış bir kapta beklemesi yeterlidir. Yağ kolayca eriyecektir. Aynı şekilde saç boyasına katıldığında saçı kimyasallara karşı koruyabilir.

Cilt bakımında hindistan cevizi yağı

Hindistan cevizi yağı çok iyi bir nemlendiricidir. Özellikle kış aylarında el ve yüzde nemlendirme amacıyla kullanılabilir. Sıvı el sabunu içine bir miktar hindistan cevizi yağı katılarak her daim bakım yapılabilir. Hindistan cevizi yağı ile sivilce tedavisi yapabilmek mümkün. E vitamini eksikliği sivilce oluşumunda açık kapı bırakır. Bu bakımdan hindistan cevizi yağının iltihap önleyici ve E vitamini açısından zengin olması, onu sivilceler üzerinde en etkili ürün yapıyor.

Makyaj temizlemede, özellikle suya dayanıklı ruj ve rimel temizliğinde hindistan cevizi yağı kullanılabilir.

Gece yatmadan cilde sürülen hindistan cevizi yağı antioksidan etkisiyle cilt onarımına yardım eder ve yaşlanma izlerinin oluşumunda önleyicidir. Bu özelliği ile hamile kadınların meme ve kalça bölgesindeki çatlakların görünümünü azaltır.

Hindistan cevizi yağı ile evde pratik çözümler

 • Hindistan cevizi yağı ılık suda eritilerek sprey şişesine doldurulur ve ev içindeki karınca yollarına sıkılır. Aynı zamanda doğal bir böcek öldürücüdür.
 • Çöp kutusu etrafına sürülen hindistan cevizi yağı, çöp sineklerinin oluşmasını engeller.
 • Bir parça pamuğa hindistan cevizi yağı sürülerek, kötü kokuların oluşması önlenir.
 • Özellikle ayakkabı dolabı, buzdolabı gibi yerlerde kullanılabilir. Aynı yöntemle giysi dolaplarında hoş bir koku elde edilir.
 • Kavanoz üzerindeki etiket izleri az miktarda hindistan cevizi yağı ile çıkarılabilir.
 • Bulaşıklardaki kurumuş kirler hindistan cevizi yağı ile ovulduğunda daha kolay çıkar.

Bedeninize iyilik yapmak ve hastalıklara karşı korunmak için hindistan cevizi yağını mutlaka kullanın. Hindistan cevizi yağını CarrefourSA hipermarketlerinden satın alabilir, ailenize sağlıklı yiyecekler hazırlayabilirsiniz. Sağlıklı yemek tarifleri ve pratik bilgiler için sitemizi takip etmeye devam edin.