Surf & Turf Tekniği Nedir?

Et ve deniz ürünlerini aynı tabakta buluşturan, restoranlarda daha fazla denk gelmeye başladığımız surf & turf tekniği, lezzet ve görsel şölen sunuyor. Yeni trendler arasında sayılsa da, surf & turf tekniğinin 1960’lardan bu yana varlığını sürdüren bir yemek kültürü olduğunu söyleyebiliriz.

Protein ağırlıklı bir sunum olan bu yemekte surf kelimesi ıstakoz ve karides başta olmak üzere deniz ürünleri kategorisine verilen isim, turf kelimesi ise kırmızı et grubunu kapsamaktadır. Siz de şık sunumu ile sofralarınızda yer vereceğiniz Surf& Turf tekniğin nasıl yapıldığını merak ediyorsanız gelin birlikte öğrenelim.

Surf & Turf Nedir?

Surf ve turf tekniği tipik olarak, deniz mahsulleri ile kırmızı etin aynı tabakta servis edilmesi anlamına gelir. Dana biftek veya herhangi bir kırmızı et türünün, karides, ıstakoz, kalamar gibi deniz mahsulleriyle birleştirilmesinden oluşan bir yemek trendidir. Izgara, tavada kızartma veya buharda pişirme yöntemi tercih edilebilir.

Bu menü özellikle ABD ve Kanada’daki et lokantalarında popülerdir, ancak son zamanlarda ülkemizde de tercih ediliyor. 1960’larda uygun fiyatlı bir orta sınıf yemeği olarak ortaya çıkan surf & turf, günümüzde de popülaritesini koruyor. Yemek uzmanları ve gurmeler tarafından pek önerilmeyen bu teknik, yeni nesil şeflerin favorileri arasında yer alıyor. Üst düzey lokantalarda ise menülere çoğunlukla dahil ediliyor.

Surf & Turf Nasıl Yapılır?

Surf & turf tek bir tarif gibi görünse de aslında bu bir yemek kültürü ve tekniğinin ismidir. Bu nedenle yapımı, yaratıcılığa ve tercihlere bağlıdır. Bir surf & turf tarifinin temeli, tabakta hem kırmızı et hem de deniz mahsulünün sunulmasına dayanır. Bu tekniği kullanarak bir tabak hazırlamak için ilk olarak ıstakoz, karides, yengeç bacağı veya deniz tarağı gibi dolgun etli ürünlerden birini tercih etmelisiniz. Yanına da yumuşak bir formda olan kırmızı et türü seçmelisiniz.

Deniz mahsulünü buharda, tavada ya da ızgarada pişirebilirsiniz. Kırmızı eti de istediğiniz şekilde hazırlayabilirsiniz. Dana etini baharatlarla ya da sade olarak hazırlayabilirsiniz.

Surf & Turf Tekniği ile Dana Bonfile ve Istakoz Tarifi

Konuklarınıza olağanüstü bir lezzet sunmak için aşağıdaki tarifi deneyebilirsiniz. Dana bonfile ve ıstakozun muhteşem uyumuna hayran kalacağınızdan eminiz! İşte, o meşhur tarif…

Surf & Turf Tekniği ile Dana Bonfile ve Istakoz Malzemeleri

· Bir adet ıstakoz
· 200 gram bonfile
· 15-20 tane kültür mantarı
· İki yemek kaşığı bal kabağı
· İki yemek kaşığı patates püresi
· İki yemek kaşığı tereyağı
· İki yemek kaşığı pancar
· Tuz ve karabiber

Surf & Turf Tekniği ile Dana Bonfile ve Istakoz Yapılışı

· Bonfileyi tuzlayıp, ızgarada pişirme yapın. Et pişirme derecesi ve süresini isteğinize göre ayarlayabilirsiniz.
· Istakozu ızgarada pişirin. 15 dakika kadar pişirmeniz yeterli olacaktır. Dilerseniz ıstakozu 20 dakika boyunca haşlama yöntemiyle de hazırlayabilirsiniz.
· Pancarı ve bal kabağını doğrayın, tereyağında kavurun.
· Üzerine mantarları da ilave edin.
· Dana bonfileyi mantarla birlikte servis tabağına aktarın.
· Pişen ıstakozları patates püresi ve kavrulmuş sebzelerle beraber servis tabağına ilave edin.

Surf & Turf tekniği ile hazırlayacağınız muhteşem bir yemek için ihtiyacınız olan tüm malzemeleri CarrefourSA marketlerinde bulabilirsiniz.