Yazlık, Kışlık Kıyafetleri Kaldırma

Mevsim geçişlerinde evlerde yapılan en yorucu işlerden biri de yazlık ve kışlık giysilerin kaldırılmasıdır. Bunu yaparken giysilerin ve dolapların temiz olması, yeteri kadar depolama alanının olması önemlidir. Sonbahar geldiğinde bu işleri kolaylaştıracak yazlık giysileri kaldırmanızı kolaylaştıracak tüyoları bu yazımızda bulabilirsiniz.

Gardıroplarda yazlık kışlık değişim zamanı geldi. Sonbaharın gelmesiyle ince hırkalar, su geçirmeyen ayakkabılar, yağmurluklar sokaklarda boy göstermeye başladı. Yazlık giysilerinizi daha az giyiyorsanız, evde çorap giymeye başladıysanız, pike örtmek yerine ince bir polar battaniye ile daha rahat uyuyorsanız, bazadaki hurçların içinden mevsimlik hırka ve uzun kollu sweatshirtleriniz piyasaya çıkmaya başladıysa, artık gardırobunuzda değişiklik yapmaya başlayabilirsiniz.

Peki nereden başlayacağınızı bilmiyor musunuz? O halde aşağıdaki kışa hazırlık önerilerimizi dikkatlice okuyun ve gardıroplardaki yazlık, kışlık değişimine başlayın.

Temiz temiz kaldırın, ihtiyaç sahiplerini unutmayın

Yaz mevsiminde gardırobunuzda giymediğiniz kıyafetler varsa bir düşünün, o kıyafetleri bir daha giymek isteyecek misiniz? Önceki yıllarda da giymediğiniz oldu mu? O halde bu giysileri ihtiyaç sahibi kişilere vermeye ne dersiniz? Böylece hem dolaplarınızda ve bazanızda daha fazla yer kazanır hem de ihtiyaç sahiplerinin mutlu olmasını sağlarsınız. Öncelikle aralarında ihtiyaç sahiplerine vereceğiniz giysiler olsa da tüm yazlık giysileri yıkayın. Elden çıkaracağınız giysileri temiz bir şekilde poşetleyin ve giysi kumbaralarına atın. Artık kaldıracağınız yazlık giysileri organize edebilirsiniz. İşte yazlık giysileri kaldırırken işinizi kolaylaştıracak tüyolarımız:

 • Havalar ısınmaya başladığında kaldırdığınız yazlık giysiler arasından hızlı bir seçim yapmak isteyebilirsiniz. Bu durumlar için ihtiyaç duyabileceğiniz giysileri kolay ulaşabileceğiniz şekilde kaldırın. Örneğin; tişört, yazlık pantolon ve soket çoraplar gibi.
 • Giysilerdeki lekeleri çıkarmadan kaldırmayın.Tekrar yaz geldiğinde çamaşır yıkamakla uğraşmayın.
 • Eşyaların dolaplarda daha az yer kaplaması önemlidir. Özellikle serin havalarda giydiğiniz hırkaları ve sweatshirtleri vakumlu hurçlarla baza altlarına kaldırın.
 • Yazlıkları hurçlara kaldırdıktan sonra boşalan giysi dolaplarını ahşap temizleyici ile iyice silin ve kurulayın.
 • Yazlık giysileri rutubetsiz ortamlarda muhafaza edin.
 • Valiz, hurç gibi muhafaza yöntemlerini tercih ediyorsanız giysilerin arasına sabun parçaları koyun. Dilerseniz sabunları rendeleyerek küçük tül torbalar ile giysilerin arasına yerleştirebilirsiniz.
 • Pantolonları, elbiseleri, tişörtleri ve mayoları gruplandırın. Böylece yazlıkları çıkarma vakti geldiğinde dolaba yerleştirme işi daha kolay olacak.
 • Mayoları yıkamadan kaldırmayın. Renklerinin solmaması ve lastiklerinin sağlam kalması için mayo ve bikinileri sabunlu soğuk su ile yıkayın ve güneşte kurutmayın.
 • Katlamak istemediğiniz elbiseleri kuru temizlemelerde elinizde kalan giysi poşetlerini kullanın. Böylece askıda bekleyen elbiseler dolap içinde temiz kalacak.
 • Asmanız gereken narin kıyafetler metal askılarda iz yapabilir. Bunun yerine kumaş askılar tercih edin ya da metal askılara sünger sararak kumaşla kaplayın.
 • En önemlisi kışlıkları dolaplarınıza yerleştirirken, o sezon giymeyeceğiniz giysilerle dolabınızı işgal etmeyin.

Yazlık ayakkabılar nasıl kaldırılır?

Yazlık ayakkabıları fermuarlı poşetlerde muhafaza edebilirsiniz. Bu yöntemle bir ya da iki sandaleti, birkaç terliği aynı ayakkabı kutusuna sığdırabilirsiniz. Böylece ayakkabılar raflarınızda daha az yer kaplayacak. Yazlık keten ve spor ayakkabılarınız, deri sandalet ve ayakkabılarınız için aşağıdaki doğru temizleme ve bakım yollarını yaptıktan sonra kaldırmanızı öneriyoruz:

Keten ayakkabı bakımı nasıl olmalı?

Lekeli, açık renkli ve sararmış keten ayakkabılarınızı kaldırmak için aşağıdaki püf noktalarımızı deneyebilirsiniz:

 • Keten ayakkabınızı çamaşır makinesinde yıkayabilirsiniz.
 • Keten ayakkabılarınızdaki lekeler için çamaşır deterjanı ve giysilerinizde kullandığınız leke çıkarıcıları kullanabilirsiniz.
 • Keten ayakkabıdaki lekeleri çıkarmak için lekenin kurumasını beklemelisiniz. Lekeyi fırçaladıktan sonra ayakkabıyı çamaşır makinesinde yıkarsanız temizlik daha kolay ve sorunsuz olacaktır.
 • Keten ayakkabılarınızı doğrudan güneş ışığında kurutmamalı, açık havada kurutmalısınız. Çünkü güneş ışığı beyaz renkte sararmalara, renkli kumaşlarda solmalara neden olabilir.
 • Keten ayakkabılarınızı ve spor ayakkabılarınızı çamaşır makinesinde yıkarken ayakkabı yıkama filesi kullanırsanız, ayakkabılarınız deforme olmadan yıkanır.
 • Keten ayakkabınızı her zaman yıkamanıza gerek yok. Eğer çim ve çamur lekesi yoksa ayakkabınızı ayakkabı fırçası ile fırçalayarak ya da nemli bir bezle silerek de temizleyebilirsiniz.
 • Keten ayakkabıları elde yıkayacaksınız; karbonat ve sıvı çamaşır deterjanı ile su hazırlayıp, ayakkabılarınızı bu suyla birlikte fırçayla ovarak temizleyebilirsiniz.
 • Ayakkabılarınızın beyaz taban kenarlarını beyaz silgi ile silerek temizleyebilirsiniz.

Deri ayakkabı bakımı nasıl olmalı?

Yazlık deri ayakkabılarınızı bakım yapmadan kaldırmayın. Çünkü bakım yapılmadığında deri ayakkabılarda çatlamalar meydana gelebilmektedir. Ayakkabılarınızın tabanlarını toz ve kirden arındırdıktan sonra aşağıdaki püf noktalarımızı uygulayabilirsiniz:

 • Deri ayakkabıyı boyamadan önce bez ya da yumuşak bir fırçayla ayakkabıyı tozdan ve çamurdan arındırmalı, daha sonra boyama işlemi yapmalısınız.
 • Ayakkabı üzerindeki büyük lekeleri, çamur kalıntılarını nemli bir bezle silerek temizleyebilirsiniz.
 • Deri ayakkabılarınız için mutlaka ayakkabı rengine uygun bir deri ayakkabı boyası kullanmalısınız.
 • Deri ayakkabının yıpranmaması ve havalanabilmesi için iki gün üst üste giyilmemesi gerekir.
 • Deri ayakkabılarınızın çatlamaması için badem yağını hafifçe ayakkabı yüzeyine yedirebilirsiniz. Ayakkabıyı cilalayarak da bu çatlamaların önüne geçebilirsiniz.
 • Deri ayakkabınızın formunu koruyabilmesi için ayakkabı kalıbı kullanabilirsiniz. Kalıbınız yoksa kağıt parçalarını buruşturarak ayakkabı içine yerleştirebilirsiniz.
 • Yeni boyadığınız deri ayakkabınız parlaklığını yitirdiyse, ayakkabıda toz kalıntısı oluştuysa parlatıcı ayakkabı süngeri kullanabilirsiniz.

Evinizin kış mevsimine hazırlığında ihtiyacınız olan her şey CarrefourSA’da. Vakumlu hurçlar, askılar, ayakkabı boyaları, deterjan çeşitleri ve daha fazlası CarrefourSA marketlerinde sizi bekliyor.

Evinizde uygulayabileceğiniz kışa hazırlık önerilerimiz için bloğumuzu takip etmeye devam edin.